Pametno osmišljeno, ali transparentno: SAD slabe američki dolar kao rezervnu valutu kroz sve očitije sankcije protiv Putina. U isto vrijeme, međutim, može se opravdati uvođenje međunarodnog, digitalnog financijskog sustava s digitalnim valutama. Zapad i Istok imaju iste planove. Kina je već napravila prvi korak, Rusija i Indija će ih slijediti.
Globalistima pomaže i slabljenje dolara
Prema Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) , najnovije financijske sankcije Moskvi u ukrajinskom sukobu oslabit će globalnu dominaciju američke valute kao "petro-dolara" u srednjem roku . Očekuje se da će se mali valutni blokovi pojaviti kao rezultat trgovine između različitih skupina zemalja, što će dovesti do diverzifikacije deviznih rezervi koje drže nacionalne središnje banke . Istodobno, to pokreće uvođenje digitalnog financijskog sustava. Po planu globalista.
Sankcije jačaju azijski blok
Tek nedavno, MMF je vidio stvari drugačije: dolar, kao ključna valuta, neće biti pod utjecajem sankcija, ukrajinska kriza bi usporila gospodarski rast, ali ne bi izazvala globalnu recesiju. SAD, EU i zemlje G7 pokušavaju Rusiju baciti na koljena nizom teških sankcija. Zemlja je također bila isključena iz SWIFT sustava kojim dominira Zapad za rukovanje međunarodnim financijskim transakcijama.
Nafta i plin u lokalnoj valuti: rublja cijeni
Sve do sadašnjeg sukoba, Rusija je još uvijek držala oko petinu svojih deviznih rezervi u imovini denominiranoj u dolarima, uglavnom u Njemačkoj, Francuskoj, Britaniji i Japanu. Te su države stali na stranu SAD-a u izolaciji Moskve od globalnog financijskog tržišta. Kada su SAD “zamrznule” 630 milijardi ruske imovine , Putin je govorio o “krađi” i uzvratio udarac.
Kupnja nafte i plina od strane "neprijateljskih" država sada se mora plaćati u rubljama ili zlatu. Ruska banka djeluje kao posrednik. Iako se novčana transakcija može izvršiti u eurima ili američkim dolarima, ona će biti pripisana na račun kupca u rubljama. Time Putin jača nacionalnu valutu. Rublja je u međuvremenu aprecirala, 6. travnja iznosila je 84 rublje za dolar. Kao rezultat toga , tečaj se u međuvremenu normalizirao s do 133 rublje po dolaru, što se vraća na blizu dugoročne vrijednosti (između 70 i 80 rubalja po dolaru).
Yuan se natječe s američkim dolarom
U posljednjih 20 godina udio američkog dolara u međunarodnim deviznim rezervama pao je sa 70 na 60 posto pojavom drugih valuta za trgovanje. Trećina ovog smanjenja je posljedica korištenja kineskog juana . Međutim, na globalnoj razini , prema MMF- u, juan čini samo tri posto globalnih rezervi središnje banke .
Kina se već prije ukrajinske krize pripremala za korištenje juana kao globalne valute i uvela digitalnu valutu središnje banke. Prvi zamjenik Direktorica MMF-a Gita Gopinath ne vjeruje da juan može zamijeniti dolar kao dominantnu rezervnu valutu. To bi zahtijevalo punu konvertibilnost valute, otvorena tržišta kapitala i institucije koje ih mogu podržati. To će potrajati i stoga će dominacija dolara ostati neko vrijeme.
Siromaštvo zbog zapadnjačke premoći
U međuvremenu, zapadne sankcije Putinu pokazuju se kao bumerang. Cijene benzina skočile su i do 30 posto, a taj trend očituje se i u hrani. Planovi za nepredviđene situacije su pokrenuti, ali postoji opći osjećaj bespomoćnosti, koji Zapad pokušava sakriti svojom uobičajenom pretencioznošću.
Njemački političari smatraju da vas njihovo iskrivljeno shvaćanje “slobode” zasigurno može smrznuti – a u budućnosti vjerojatno možete gladovati. Novine “Bild” su nedavno otvorene s naslovom koji ne sluti dobro: Vlada više ne može dugoročno nadoknaditi gubitak blagostanja.
Nema komentara:
Objavi komentar