Pretraži ovaj blog

utorak, 3. svibnja 2022.

Kupci podižu obrve do vrha čela - Od 1. maja struja u AUSTRIJI poskupljuje 50%, do kraja godine i do 150%

 












Dioničari dobijaju rekordnu dividendu. Kupcima se dižu obrve na vrh čela

Prosječan potrošač u domaćinstvu plaća već dodatnih 21 euro mjesečno za struju. To je preko 250 eura više godišnje. Struja je u prosjeku skuplja za 20%, ali od danas se očekuje i do 50% u zavisnosti od ugovora prenosi Bečki časopis "OE24" 

Johannes Mayer iz e-control-a kaže za AUSTRIJU: „Ovo povećanje cijena je već relativno visoko. Nacionalne kompanije do sada nisu toliko podizale, ali  i drugi dobavljači električne energije uskoro će tražiti više cijene.”

Verbund od danas od kupaca gasa traži u prosjeku 75 eura više mjesečno. To je 900 eura više godišnje. Iako se poskupljenje plina može "opravdati" , voda i dalje teče kao i obično, ali većina elektrana Verbunda je već otpisana. Najviše zarađuju akcionari: 51 odsto pripada republici, još 30 odsto nacionalnim kompanijama kao što su Wien Energie, EVN i TIWAG. Manje od 20 posto je na slobodnom tržištu.

Međutim ovo poskupljenje je najavljeno 03.12.2021 godine kako je izvijestio tada časopis "Heute". Današnji rat između rusije i ukrajine bio je samo u medijskom prostoru. Plin je se isporučivao uredno svim kupcima po dugoročnim ugovorima i do cijelih 7 puta jefinije od tada trenutne cijene tržišta.

Dopis Wien Energie pokazuje da će potrošačka cijena električne energije porasti za oko 50 posto od 2022. godine. Glasnogovornica Wien Energie izvijestila je za " Today ": "Cijena električne energije sastoji se od različitih dijelova. Otprilike se može reći: dobra trećina je cijena potrošnje, gotovo trećina su mrežne naknade, a trećina su nameti i porezi. Prilagodba cijene povećava ukupnu cijenu kako je priopćeno za dobrih 17 posto, to je na kraju relevantna ključna brojka."


Do kraja godine 150% više za struju


Nakon provjere kod jednog od trećih dobavljača električne energije, o skoku cijena struje, na pitanje o povećanju dvomjesečnih "kvartalnih" rata, koja je u našem slučaju sa 83€ dvomjesečno porasla na čak 230€ dvomjesečno ovog tjedna, dobili smo sljedeći odgovor: ono što mediji prenose već je na delu od samog početka godine, odnosno piše se o pregovorima o povećanju struje i postutku poskupljenja. Međutim poskupljenje koje će iči i do 150% je već u tijeku koje će do kraja godine zakucati na vrata svakog potrošača.

Na pitanje koje smo uputili djelatnici koju smo kontaktirali telefonom o poskupljenju struje - kako će oni koji zarađuju od 1.200 do 1.400 eura mesečno platiti ovo poskupljenje koje bi na kraju godine u konačnom obračunu moglo premašiti i samu mjesečnu plaću i pored plačenih dvomjesečnih naknada?, rekla je: Svi oni koji neće moći platiti ovoliku cijenu struje, najvjerojatnije će se morati obratiti Caritasu ili drugim institucijama i zatražiti pomoć. Na kraju dodaje - konačni godišnji račun za potrošenu struju mnoge će ostaviti bez daha, nastat će haos.


2 milijarde eura profita, ministar finansija izvlači novac

Zbog enormnog povećanja veleprodajnih cijena električne energije, Verbund grupa će ove godine vjerovatno ostvariti rekordnu neto dobit od dvije milijarde eura. Već u 2021. jedan je zaradio oko 40% više nego 2020. godine – odnosno nevjerovatnih 873,6 miliona. Od toga će biti podijeljena masna dividenda od 364,8 miliona eura. Polovina od toga, skoro 186 miliona, ide ministru finansija.

Ekonomista: "Nema razloga za povećanje osim pohlepe"

Ekonomista Oliver Picek iz Instituta Momentum kaže za AUSTRIJU: "Nema razloga za podizanje cijena, osim da se iz toga izvuče maksimalni profit." Na slobodnom tržištu vrijedi red zasluga: posljednja priključena elektrana koju je potrebno smanjiti Potrošnja električne energije za pokrivanje određuje cijenu. Često su to skupe elektrane na gas. „Udruženje ostvaruje mega profit“, kaže Picek.

Nema komentara:

Objavi komentar